Sposoby na obniżenie rachunków za energię cieplną.

Sposoby na obniżenie rachunków za energię cieplną.

Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które pozwolą na obniżenie rachunków za energię cieplną (ogrzewanie i ciepła woda). Trudny sezon grzewczy jest w trakcie. Jak utrzymać ciepło w mieszkaniu i płacić mniej? Nie trzeba marznąć, żeby korzystać z ciepła rozsądnie. Oto kilka zasad, które warto wdrożyć jeszcze tej zimy. Powyższe proste nawyki z pewnością ograniczą koszty związane z energią cieplną i przy okazji wpłyną na środowisko naturalne.

 

Obniż temperaturę w pomieszczeniu o 1 stopień, by zauważyć różnicę w rachunkach

Najważniejsze, by zacząć kontrolować swoje kaloryfery i nie przegrzewać mieszkań, szkodząc w ten sposób sobie i naturze. Eksperci informują, że zmniejszenie temperatury o 1-2°C niżej od najczęściej stosowanej 22°C jest zalecana. Zmiana może wydawać się niewielka, lecz przynosi sporo korzyści i przede wszystkim pozwala obniżyć wysokość rachunków za ciepło o około 5-8 procent rocznie. Obniżenie temperatury w mieszkaniu pozwoli zredukować wydatki na ciepło, pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie, a także poprawi jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy. Przy okazji oszczędzania energii cieplnej przyczyniamy się do ochrony środowiska. Eksperci Politechniki Warszawskiej informują: gdyby we wszystkich mieszkaniach w Polsce panowała temperatura 20°C obniżylibyśmy emisję CO2 wynikającą z produkcji ciepła o 2 mln ton rocznie, czyli o 10%. Do pochłonięcia takiej ilości dwutlenku węgla potrzeba 30 mln drzew.

Nie zasłaniaj grzejników

Nie zasłaniaj grzejników firankami, zasłonami i meblami. Zdemontuj ozdobne obudowy grzejników. Kaloryfery potrzebują przestrzeni około 10-15 cm wokół siebie, żeby prawidłowo odprowadzać ciepło do otoczenia.

Korzystaj z zaworów termostatycznych

Zaletą termostatów jest możliwość oszczędnego ogrzewanie mieszkania. Regulacja temperatury można łatwo realizować przez automatyczną regulacji nastawy dzięki zaworom i głowicom termostatycznym na grzejnikach w każdym pomieszczeniu. Dostępne są urządzenia ręczne (ze skalą od 1 do 5, gdzie liczby określają temperaturę) i elektroniczne, w których można dostosowywać temperaturę bardzo precyzyjnie, np. podnosić temperaturę na 2 godziny przed pobudką, aby optymalizować zużycie.

Reguluj temperaturę w pomieszczeniach

Nie ma potrzeby grzania mieszkania, w którym Cię nie ma domowników. Kiedy wychodzisz na dłużej, obniż temperaturę pomieszczeń o kilka stopni. Nie wpłynie na komfort cieplny, a ograniczy zużycie energii (można w ten sposób obniżać także temperaturę w niezamieszkanych częściach budynku). Pamiętajmy jednak, aby nie zakręcać kaloryferów całkowicie. Podczas dłuższej nieobecności średnia temperatura w domu powinna oscylować w granicach 15-16°C.

Zadbaj o właściwą temperaturę w łazience

W zależności od pomieszczenia, w którym przebywamy, temperatura do naszego komfortowego funkcjonowania może się nieco różnić. Najcieplej powinno być w łazience (22-24 stopnie), aby nie gromadziła się w niej wilgoć. Nie chcemy też marznąć pod prysznicem lub w wannie. Zatem temperaturę w tym pomieszczeniu najlepiej podwyższyć na godzinę lub dwie przed kąpielą. Przez pozostałą część dnia może być niższa.

Stosuj ekrany zagrzejnikowe

Ekran zagrzejnikowy występuje on w postaci maty, którą przytwierdza się bezpośrednio za grzejnikiem. Niedrogi sposób na wydajne ograniczanie strat cieplnych w Waszych mieszkaniach. Dzięki temu, ciepło dotychczas pochłaniane przez chłodniejszą powierzchnię (zewnętrzną ścianę), odbija się i wraca do wnętrza pomieszczenia. W ten sposób możemy zaoszczędzić kilka % ciepła.

Zadbaj o szczelne okna i drzwi

Ważną kwestią jest szczelność okien i drzwi, które mogą wpuszczać sporo zimnego powietrz z zewnątrz. Warto wymienić uszczelki jeśli są zniszczone. Aby sprawdzić, gdzie występuje nieszczelność, wystarczy przejechać dłonią wzdłuż futryny okiennej, a z pewnością sprawdzicie stan szczelności okna.

Wietrz mieszkanie szybko i intensywnie

Regularne wietrzenie ułatwia utrzymanie właściwej wilgotności powietrza. Na około 10 minut przed wietrzeniem należy przykręcić kaloryfer, aby nie marnować ciepła. Następnie przewietrzyć pomieszczenie krótko, lecz intensywnie. Po zamknięciu okien odkręć kaloryfer ponownie. Szybkie, intensywne wietrzenie powoduje mniejsze utraty ciepła. Dzięki zakręceniu termostatu z wyprzedzeniem, unikamy sytuacji, w której termostat, rejestrując spadek temperatury wywołany otwarciem okna automatycznie zwiększy grzanie, aby zapobiec wyziębieniu pomieszczenia.

Wyreguluj okna na zimę

Okna można regulować na lato i zimę. Opcja zimowa i letnia różnią się dociskiem okna do framugi, co wystarcza, by zmienić intensywność wymiany powietrza. Sprawdź w instrukcji okna jak to należy zrobić poprawnie. Regulując zmniejszenie lub zwiększenie docisku zmienisz ilość przepuszczanego powietrza.

Odsłaniaj okna w dzień, zasłaniaj na noc

Szczególnie gdy świeci słońce, odsłoń całkowicie swoje okna. Wpuścisz więcej światła i podgrzejesz mieszkanie. Używaj na noc żaluzje, rolety lub zasłony, które zasłaniają okna i zapobiegają zbędnym utratom ciepła.

Odpowietrzaj kaloryfery

Kaloryfery powinny być właściwe przygotowane do dostarczania ciepła. Kaloryfery dobrze jest dokładnie wyczyścić z kurzu i zanieczyszczeń. Jeśli słabo grzeje na całej powierzchni przeprowadź odpowietrzenie, aby grzejnik działał prawidłowo.

Zmniejsz temperaturę przed snem

Komfort snu jest większy, gdy panuje niższa temperatura. Idealna temperatura do regeneracji mieści się w zakresie 17-18°C.

Zadbaj o części wspólne budynku wielorodzinnego

Zamykajmy drzwi i okna na klatkach schodowych, w piwnicach. Otwarte okna to strata ciepła i większe koszty za zużycie energii cieplnej. Wspólne nie znaczy niczyje. Zwracajmy uwagę, czy w częściach wspólnych budynku drzwi i okna są dobrze zamknięte. Przez nieszczelności na klatce schodowej, w piwnicach, ucieka ciepło. Za taką nieostrożność płacą wszyscy lokatorzy budynku. Dbajmy o zamykanie drzwi i okien w pomieszczeniach wspólnych. Nie marnujmy ciepła.

Oszczędzaj ciepłą wodę

Niemarnowanie ciepła wiąże się także z rozsądnym korzystaniem z ciepłej wody. Warto wybierać prysznic zamiast kąpieli w wannie, a zaoszczędzisz kilkadziesiąt litrów za każdym razem. Podczas mycia zębów lub golenia zakręć wodę wtedy, gdy jej nie potrzebujesz.

UWAGA !!!
Awaria sieci cieplnej

Drodzy Mieszkańcy, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Suwałkach Spółka z o.o. informuje, ze w dniu 27.02.2024 r. od godz. 7:00 do godz. 14:00 wystąpi przerwa w dostawie energii cieplnej
dotyczy m. in: E.Plater 35 i 39 Skłodowskiej 10 i 12
Przerwa wynika z potrzeby naprawy awarii sieci ciepłowniczej. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Suwałkach Sp. z o.o. przeprasza za niedogodności z tym związane i dołoży wszelkich starań, aby skrócić czas przerwy w dostawie ciepła.

Przerwa w dostawie ciepła

Drodzy Mieszkańcy,

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Suwałkach Spółka z o.o. informuje,
ze w dniu 27.02.2024 r. od godz. 7:00 do godz. 14:00 wystąpi przerwa w dostawie
energii cieplnej dotyczy m.in:

E.Plater 35 i 39

Skłodowskiej 10 i 12

Przerwa wynika z potrzeby naprawy awarii sieci ciepłowniczej.
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Suwałkach Sp. z o.o. przeprasza
za niedogodności z tym związane i dołoży wszelkich starań, aby skrócić czas
przerwy w dostawie ciepła.